serwisy tematyczne
Katalog rozwiązań
Newsletter
artykuly-3

16.12.2008
Internet w Unii Europejskiej coraz popularniejszy

Z raportu opublikowanego przez Komisję Europejską wynika, że szybki Internet w Europie staje się coraz popularniejszy. Co roku zakłada się ponad 17 mln stałych łączy szerokopasmowych a rozpowszechnienie mobilnej łączności tego typu wynosi 6,9 proc.

Raport ukazuje, że w Unii Europejskiej obecnie jest zarejestrowanych 107 milinów stałych łączy internetowych – taki stan odnotowano 1 lipca 2008 br. Z raportu wynika, ze najwyższe tempo wzrostu ma Malta (6,7 łącza na 100 mieszkańców) i Niemcy (5,1 łącza na 100 mieszkańców).  Najniższy wzrost odnotowano w Finlandii (1,9 łącza na 100 mieszkańców) i Portugalii (1,0 na 100 mieszkańców).

Dania i Holandia prowadzą w rankingu łączności szerokopasmowej z wynikiem 35 proc. rozpowszechnienia. Zgodnie ze statystykami OECD, średni poziom popularności łączności szerokopasmowej w dziewięciu europejskich krajach (Dania, Holandia, Szwecja, Finlandia, Wielka Brytania, Luksemburg, Belgia, Niemcy, Francja) przewyższa aktualny poziom zaobserwowany w Stanach Zjednoczonych.

Komisja Europejska po raz pierwszy opublikowała również informacje dotyczące szybkości stałych łączy. 2 Mbps lub więcej to szybkość łączy w 74,8 proc. Unii Europejskiej. 62 proc. mieści się w przedziale 2 a 10 Mbps a jedynie 12 proc. ma szybkość większą niż 10 Mbps. Najszybszymi łączami dysponuje jedynie 1,4 proc. europejskich użytkowników sieci.

Główną technologią łączności szerokopasmowej w UE, jest cyfrowe łącze abonenckie – DSL. Mimo prawie 86 milionów łączy obserwuje się jednak gwałtowane zahamowanie wzrostu DSL – spadło o 10.9 proc. w stosunku do lipca ubiegłego roku. Spadek spowodowany jest coraz większa popularnością innych technologii stałej łączności szerokopasmowej takich jak połączenia kablowe, światłowodowe, sieci dostępowe czy bezprzewodowe pętle lokalne.

W raporcie znalazły się również dane informujące o tym, że w wielu europejskich krajach coraz większa popularnością cieszy się łączność szerokopasmowa oparta na technologia mobilnych (3G oraz usługi transmisji danych przy użyciu kart dostępu). Rozpowszechnienie tego typu łączności odnotowano na poziomie 10 proc. w Dani, Gracji, Hiszpanii, Niemczech, na Słowacji i we Włoszech.

Podstawowym wskaźnikiem rozwoju technologii informacyjno – komunikacyjnych jest dostępność łączności szerokopasmowej. Komisja Europejska w planie naprawy gospodarczej wniosła o uruchomienie nowych funduszy unijnych na lata 2009-2010, aby zrealizować projekt „szybkiego Internetu dla wszystkich” w Europie.

 

 

Źródło: Redakcja portalu spoleczenstwoinformacyjne.plWszelkie prawa zastrzeżone | Polityka prywatności
Projekt: 2BITS