serwisy tematyczne
Katalog rozwiązań
Newsletter
artykuly-3

30.10.2008
Roboty R2D2 dla każdego?

Każdy fan Gwiezdnych Wojen już dziś może nabyć multimedialnego robota – współczesną wersję słynnego R2D2.

Roboty – bo tak naprawdę są dwa – zbudowano w Nikko Home Electronics. Pierwszy z nich, będący odpowiednikiem oryginału w skali 1:2 uchodzi za domowe centrum multimedialne. Jego podstawowym elementem jest projektor telewizyjny, który może wyświetlać obraz na ekranie o przekątnej do 6,6 metra. Sygnał wyświetlany jest w rozdzielczości XGA (1024 x 768 punktów) z maksymalną jasnością 1800 lumenów i kontrastem 1:1800.

Drugim elementem robota jest odtwarzacz DVD/CD obsługujący kilkanaście formatów, w tym popularny DiVX, MP3, MP4 czy obrazy JPG. Sterowanie R2D2 odbywa się za pomocą pilota, który jak przystało na Gwiezdne Wojny zwykłym pilotem nie jest. Do dyspozycji jest więc miniatura statku Hana Solo, która umożliwia sterowanie nie tylko ruchami robota ale również wszystkimi funkcjami multimedialnymi. A jedną z godnych wypróbowania funkcji jest nakłonienie R2D2 do klęczenia i wyświetlania obrazu na suficie.

Robot nie byłby w pełni wyposażony gdyby nie wzmacniacz, i głośniki o mocy 10 W na kanał pozwalające mu na wydawanie określonych dźwięków w tym w formacie surround. Dodatkowo na wyposażeniu R2D2 jest stacja dokująca dla iPoda nano w wersjach 2G i 3G oraz iPoda Video 5G obsługująca nie tylko muzykę ale również video.

R2D2 można okablować jeśli zaszłaby taka potrzeba – posiada analogowe wejścia i wyjścia audio i video z gniazdami typu cinch, gniazdo S-Video oraz cyfrowe DV-I oraz nadajnik FM, dzięki któremu może przesłać dźwięk do domowego systemu stereo.

Uzupełnieniem robota i pomysłu projektantów są złącza kart pamięci: SD, MMC, Memory Stick i złącze USB dla podłączenia pendrive’a.

R2D2 rusza się za pomocą czujników, które dbają o to by robot niczego nie uszkodził ani sam się nie stoczył np. ze schodów. Czujnik sprzężony z projektorem dba o to, by minimalna odległość między obiektywem a ekranem lub inna przeszkodą wynosiła nie mniej niż metr.

Robot waży około 10 kg i ma wymiary 519 x 343 x 328 mm. Aktualnie w promocji można go już nabyć za jedyne 2352,10 euro, poza promocją robot kosztuje 2799 euro.

Druga wersja robota jest tańsza i tym samym bardziej uproszczona niż pierwsza. Mniejszy R2D2, bo w skali 1:5 może jeździć po biurko, emituje kosmiczne dźwięki i światła – jak na bohatera Star Wars przystało. Poza tym robot może posłużyć jako kamera internetowa i telefon obsługujący Skype’a. Przyłączony do robota miecz świetlny pełni dwie funkcje - pilota zdalnego sterowania i słuchawki dla Skype’a. Zdalne sterowanie umożliwia poruszanie się po biurku, podobnie jak w oryginalnej wersji, jednak ta wersja R2D2 potrafi zadbać o siebie i nie wykonuje wszystkich poleceń np. gdyby ktoś kazał mu spaść z biurka. Dołączoną do miecza świetlnego podstawkę, która także świeci, należy połączyć z komputerem za pomocą złącza USB ponieważ tam mieści się między innymi nadajnik zdalnego sterowania. Sterowanie jest również możliwe poprzez Internet.

Koszt tej niewielkiej „zabawki” (200 x 136 x 130 mm) to jedyne 349,95 euro, w promocji 294,08 euro.

 Wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka prywatności
Projekt: 2BITS